Toto sú najlepšie tepelnoizolačné materiály v roku 2024

21.0. Máj 21.

Ťažko by sme hľadali argumenty proti zatepľovaniu, otázka je teda skôr ako dobre zatepliť? Nárast cien energií jasne ukázal, že šetrenie nie je riešením. Z dlhodobého hľadiska az hľadiska návratnosti môže pre väčšinu rodín predstavovať vážne zlepšenie len zateplenie. Na čo si dať pozor pri výbere zatepľovacích systémov a materiálov? Na to odpovieme v našom článku!

Preto je dôležitá správna tepelná izolácia!


Keď plánujeme zatepliť vlastný rodinný dom (zateplenie fasády, sokla alebo dosky), môžeme si byť istí, že tým znížime tepelné straty domu. Miernime energiu vynaloženú na vykurovanie alebo chladenie, čo má za následok úsporu nákladov.

Aké sú výhody tepelnej izolácie?


Argumentov v prospech správneho zateplenia by sme mohli vymyslieť nespočetne, no pozrime sa len na tie najdôležitejšie. V prvom rade každý spomínal výrazné zníženie nákladov na vykurovanie, čo však znamená aj výrazné zlepšenie nášho pocitu pohodlia, čo je tiež dôležitý aspekt. Zateplenie môže výrazne znížiť tepelné výkyvy stien.

Dôležité je myslieť aj na svoje zdravie a to potom ani nepomyslíme na zimné prechladnutia, ale aj na to, že vykurovaním sa do ovzdušia uvoľňuje menej oxidu uhličitého a oxidu uhoľnatého, vzduch v obytnom priestore bude zreteľne čistejšie.

Správnou izoláciou môžeme nielen zabrániť tepelným stratám v zime, ale aj lepšie sa chrániť pred vysokými horúčavami v lete.

Zatepľovanie je druh práce, ktorý výrazne zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti, preto by sme ho nemali ignorovať ani my.

A izolácia je čoraz dôležitejšia aj z hľadiska ochrany životného prostredia.

 

Koľko ušetríme zateplením?
Najlepším rozhodnutím je zmerať s profesionálom, kde nám teplo „uniká“ z nehnuteľnosti a v akej miere sú tepelné straty.
Potom je možné vypracovať už len odborný plán zateplenia, ktorý zahŕňa aj čo najefektívnejšie využitie dostupných peňazí. Pozrime sa, na ktorých miestach v byte alebo dome môže teplo zvyčajne unikať:
-Predná plocha domu je zároveň najväčšou vonkajšou plochou.
Tepelné straty tu môžu byť podľa odborníkov až 40 %.
Zateplením fasády rodinného domu dokážeme znížiť náklady na vykurovanie o polovicu.
To platí najmä v prípade starej budovy z tehál B30.

-
Chýbajúca izolácia sokla spôsobuje tepelné straty približne 10-15%.
Najviac to pocítime vtedy, keď zateplenie zlepší pocit pohodlia, navyše dokážeme eliminovať tepelné mosty v sokli
(zabránenie vzniku plesní)!

-Chýbajúca izolácia dosky alebo podkrovia môže znamenať dodatočnú tepelnú
stratu okolo 20% - samozrejme, že rozptyl je tu veľký v závislosti od konštrukcie a kvality dosky.

-Je tu ešte jeden faktor, na ktorý veľa ľudí ani len nepomyslí. 5-10% tepla uniká komínom.
Nový typ komínov je už vybavený tepelnou izoláciou, ale výmena komína sa oplatí len vtedy,
ak je starý už poškodený, nepravidelný, prípadne robíme aj modernizáciu kúrenia.

-
Na konci je jeden prvok fasády, kde môže unikať aj nechcené teplo.
Cez okná môže dôjsť k tepelným stratám až 20 %.

Čo môže zahŕňať zateplenie domu?
Izolácia je komplexná práca, kde by sme mali používať tie najlepšie materiály určené na rôzne povrchy. 
Pozrime sa na krátke zhrnutie:

Vonkajšia izolácia

-Fasáda
-Sokel
 -Vnútorná izolácia

Steny
-Poschodie -Podkrovie -Nové okná a dvere

Tepelne izolačné materiály pre minimalizáciu tepelných strát
Pri výbere medzi tepelnoizolačnými riešeniami musíme brať do úvahy, čo chceme zatepliť, na ktorú časť domu by bol izolačný materiál umiestnený (fasáda, doska, sokel).
V neposlednom rade to závisí od stavu budovy, množstva dostupných peňazí a našich možností. Poďme sa pozrieť na najčastejšie používané izolačné materiály a pozrime sa, na čo sú dobré.

Polystyrén
Polystyrén, tiež známy ako polystyrén, je v súčasnosti najdostupnejší fasádny tepelnoizolačný materiál dostupný na trhu. ,
Jeho základným materiálom je polystyrén, odtiaľ pochádza aj jeho ďalší názov: doska EPS (expandovaný polystyrén).
Je mimoriadne dobrá z hľadiska tepelnej a parnej techniky a jej tepelnoizolačná schopnosť sa časom neznižuje.
Práca s polystyrénom je jednoduchá a vďaka jeho priaznivým mechanickým vlastnostiam sa dá ľahko rezať, tvarovať a inštalovať.
Vyrába sa aj v hrúbkach 1-30 cm. V čom je izolácia XPS iná?
Dosky XPS aj EPS sú vyrobené z polystyrénu, rozdiel je čiastočne v tom, že sa vyrábajú odlišnou technikou.
EPS dosky sa vyrábajú expanzným procesom, kedy sa malé polystyrénové guľôčky vyfukujú a množia, kým nedosiahnu správnu veľkosť a tvar.
Východiskovým materiálom dosiek XPS sú polystyrénové kryštály a XPS s uzavretými bunkami sa z nich vyrába extrúziou. Mechanické vlastnosti XPS sú výrazne lepšie ako u EPS, pretože je menej citlivý na tlak a tiež nasiakavosť XPS dosiek je nižšia.
Dosky XPS sú vynikajúce na zateplenie sokla. V porovnaní s EPS je grafitová polystyrénová doska v mnohých prípadoch výhodnejšia, pretože aj pri menšej hrúbke je k dispozícii rovnaká tepelnoizolačná schopnosť.
Grafitová polystyrénová doska pozostáva z polystyrénu a mikroskopických grafitových prísad. Preto vykazuje oveľa lepšiu tepelnoizolačnú schopnosť.
Je obzvlášť užitočný v miestach, kde nie je možné inštalovať veľmi hrubé fasádne izolácie.

Kamenná a sklenená vlna
Surovinou minerálnej vlny je roztavená, ťažená hornina.
To dáva pevný rám a vzduch zachytený medzi vláknami zaisťuje tepelnú izoláciu.
Rockwool je možné zvoliť s rôznou hustotou, tepelná izolácia s nižšou hustotou sa zvyčajne používa na tepelnú izoláciu dosiek, medzistropov, priečok a vysokých striech.
Na izoláciu fasádnych stien je vhodná omietateľná kamenná vlna s vyššou hustotou. Sklenenú vatu možno zaradiť aj medzi vláknitú tepelnú izoláciu.
Zo skla sú vytvorené veľmi tenké, dlhé a ohybné vlákna, ktoré sú potiahnuté spojivom na vytvorenie izolačného materiálu zo sklenenej vlny.
Rolky zo sklenenej vlny sa používajú hlavne medzi krokvy v podkroví a panely zo sklenenej vlny sa používajú na izoláciu stien a vnútorných priečok v drevených a kovových rámových budovách. Prečo je dôležité poznať hodnotu U?
Hodnota u predstavuje koeficient prestupu tepla.
Definuje množstvo tepla, ktoré pretečie povrchom 1 m2 danej konštrukcie (materiálu) za 1 sekundu, keď je rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou 1 stupeň.
Nižšia hodnota znamená priaznivejšiu tepelnotechnickú charakteristiku. Určité práce určite vieme zrealizovať, ale pri komplexnej izolácii, ktorá stojí mnoho miliónov forintov, je lepšie zavolať odborníka.
V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať!