Izolácie-BLOG

27.0. Júl 27.
PREČO ZATEPLIT V LETE ?
PREČO ZATEPLIT V LETE ?
Za posledné roky sa zatepľovanie domov stalo bežnou súčasťou, aj keď ešte stále množstvo rodinných domov je u nás dodnes bez účinnej tepelnej izolácie.
Hlavnými dôvodmi prečo je dobré domy zatepľovať, je nielen zníženie tepelných strát v zime, či lepšia ochrana konštrukcie budovy, ale aj ochrana interiéru pred zvýšenou tepelnou záťažou v lete.
V lete sa teploty vyšplhajú až do 30 °C, tak útočiskom je zvyčajne interiér domu, no ani ten však nemusí byť dostatočne chránený pred teplom a stáva sa neobývateľný.
Čo je fázový posun?
Zjednodušene povedané fázový posun je doba, počas ktorej sa teplotná zmena na vonkajšom povrchu konštrukcie prejaví v interiéri. Keď je dom vystavený slnečnému žiareniu, povrch plášťa domu sa zahrieva a rastúca teplota materiálu prestupuje dovnútra interiéru. Fázový posun hrá významnú úlohu v prevencii letného prehrievania. Jedná sa o vlastnosť stavby spomaľujúcu vplyv extrémnych teplôt vyvolaných slnečným žiarením v lete na teplotu v interiéri.
Aký vplyv má fázový posun na prehrievanie
Čím je fázový posun dlhší, tým lepšie.
Predstavte si to na príklade.
V lete slnko začne zahrievať stenu na južnej strane domu od 11 až do 17 hodiny.
Stena sa zahrieva a prenáša postupne teplo do interiéru a tak sa začne dom prehrievať. Preto je najlepšie, keď stena prepustí teplo dovnútra čo najneskôr. Ideálne je, keď teplu trvá táto cesta konštrukciou až tak dlho, pokým sa skončí deň. S príchodom večera sa vzduch vonku schladí. Keďže teplo má vlastnosť ísť do chladu, jeho tok sa teda v stene otočí a ide naspäť von a do domu sa ani nedostane.
Zateplenie proti prehrievaniu patrí k účinným opatreniam, pomocou ktorých dosiahnete tepelnú pohodu v interiéri, bez vysokých nákladov na chladenie. Napríklad fázový posun obvodovej steny po zateplení činí 10 hodín. Spomínané slnko zahrieva stenu domu od 11 hodiny. Takže teplo z fasády začne do interiéru prenikať najskôr o 21 hodine (11+10). V tej dobe je už vonkajšia teplota nízka a spomínané teplo ide naspäť von.
Dôležitý parameter pri nákupe izolácie
Prehrievanie montovaného domu je možné vyriešiť aj pomocou klimatizácie, ale vzhľadom na rastúce ceny energie, nemusí to byť lacná záležitosť.
Preto je riešením výber vhodného materiálu v obvodovej konštrukcii, cez ktorú sa do domu snaží teplo dostať, a tak môžete účinne bojovať proti jeho prehrievaniu. Výrobcovia prichádzajú stále s novšími a lepšími alternatívami materiálov, ktoré vám to umožnia.
Medzi izoláciami sú určité rozdiely, ktoré by ste si mali všímať. Výrobcovia udávajú ako hlavný parameter tepelnú vodivosť λ, ktorej jednotka je W/(m.K). Samozrejme čím je toto číslo nižšie, tým izolácia v zime lepšie izoluje.
Pri prehrievaní domu je pri nákupe izolácie dôležitým parametrom hlavne objemová hmotnosť a merná tepelná kapacita. Od nich závisí schopnosť akumulovať teplo a práve akumulácia tepla je to, čo robí rozdiel medzi izoláciami. Pre dlhý fázový posun sú veľmi podstatné akumulačné schopnosti materiálu, ide totiž o zdržanie tepla a uloženie ho do hmoty, aby neprešlo do interiéru. Čím viac tepla sa dokáže v materiáli uložiť, tým lepšie.
Účinné zateplenie proti prehrievaniu.
Pri výbere izolácie je dôležité koľko tepla dokáže uskladniť jej rovnaká hrúbka. Závisí to od jej hustoty a mernej tepelnej kapacity. Merná tepelná kapacita znamená, koľko tepla dokáže uskladniť kilo materiálu izolácie.
Pri použití izolácií ako je polystyrén alebo minerálna vlna je fázový posun okolo cca 6 hodín. Odolnosť voči prehrievaniu ovplyvňuje aj hrúbka izolácie a tak je fázový posun dlhší a konštrukcia sa zohreje v čase, keď je už vonku chladno.
Znamená to, že konštrukcia chladne už počas noci a naakumulované teplo sa vracia naspäť do exteriéru. Ideálne je, keď fázový posun príde po viac ako 7 hodinách, kedy už prichádza koniec slnečného svitu. Vtedy sa vonkajšia teplota zníži a budova sa ochladzuje.
08.1. November 08.
6 rád odborníka, ako zatepliť dom

Ešte predtým, než sa rozhodneme zatepliť svoj dom, zvažujeme jednotlivé kroky, ktoré tomuto procesu predchádzajú. Zatepliť dom svojpomocne alebo si najať na zateplenie odbornú firmu? Koľko ušetrím týmto zateplením peňazí? Aký materiál vybrať, aby zateplenie domu čo najlepšie spĺňalo všetky technické požiadavky a bolo funkčné podľa požiadaviek investora? Nechajte si poradiť od odborníka.

09.0. Jún 09.
Chcete si svoj dom zatepliť svojpomocne? A prečo nie?

Pýtate sa, či je lepšie zateplenie domu vykonať svojpomocne, alebo si na realizáciu nájsť firmu?

Vykonať zateplenie domu svojpomocne rozhodne nie je nereálne, ak je človek aspoň trochu šikovný a pozná technologické postupy, alebo má aspoň po boku niekoho, kto už má so zatepľovaním skúsenosti. Zateplenie fasády i strechy môžete vykonať svojpomocne, je však nutné dávať pozor na veľa vecí a urobiť zateplenie kvalitne, aby vám vydržalo veľa rokov. Napríklad nevhodne vykonaná parozábrana v zateplenej streche môže spôsobiť kondenzáciu vodnej pary v konštrukcii, čím dôjde k znehodnoteniu celej konštrukcie.

01.0. Jún 01.
Výber tepelnej izolácie pre zateplenie vášho domu

Vzdať sa z rodinného rozpočtu každoročne na vykurovanie niekoľkých stoviek eur je náročné. Najmä ak je dom vykurovaný plynom alebo elektrinou, môžu byť faktúry neúnosne vysoké. Vhodným zateplením domu a výmenou okien je možné znížiť náklady na vykurovanie až o dve tretiny.

27.0. Máj 27.
Zateplenie domu šetrí vaše peniaze. Aká hrúbka izolácie bude tá správna?

Zateplenie domu šetrí vaše peniaze. Aká hrúbka izolácie bude tá správna?

Výdavky na teplo v zime a za klimatizáciu v lete tvoria v rodinnom rozpočte výraznú sumu. Kvalitným zateplením nehnuteľnosti je možné ušetriť 50 až 70 percent týchto nákladov.

Niet divu, že pri rekonštrukcii starších domov väčšina stavebníkov siahne nielen po nových oknách, ale tiež si dom nechá zatepliť. Rozhodujúcim faktorom pri voľbe zateplenia je stav nehnuteľnosti - jej vek, spotreba energie a pod. Straty prestupom tepla pri obvodových stenách nezateplenom rodinného domu sú zhruba 30%. Oknami uniká okolo 20% tepla, približne rovnaké množstvo tepla unikne vetraním a strechou bežne strácame tiež asi 20% tepla.

25.0. Máj 25.
Ako vybrať tú správnu izoláciu

Dnešné stavebné materiály sú na vysokej úrovni a dokážu váš domov z veľkej miery ochrániť od nadmerného hluku, zimy alebo vlhkosti. Kvalitná izolácia sa však hodí vždy - či už pri novostavbe alebo počas rekonštrukcie. Dokáže vám totiž ušetriť nielen výraznú sumu na energiách, ale predovšetkým zvýši komfort vášho domova.

Tepelná izolácia znižuje spotrebu energií a uchováva teplo tam, kde je potrebné - často váš domov doslova klimatizuje. Ak je umiestnená z vonkajšej strany domu, dokáže zabrániť aj prenikaniu vlhkosti do muriva.

21.0. Máj 21.
6 rád odborníka, ako zatepliť dom

Ešte predtým, než sa rozhodneme zatepliť svoj dom, zvažujeme jednotlivé kroky, ktoré tomuto procesu predchádzajú. Zatepliť dom svojpomocne alebo si najať na zateplenie odbornú firmu? Koľko ušetrím týmto zateplením peňazí? Aký materiál vybrať, aby zateplenie domu čo najlepšie spĺňalo všetky technické požiadavky a bolo funkčné podľa požiadaviek investora? Nechajte si poradiť od odborníka.

19.0. Máj 19.
Ako na zateplenie budovy?

Výdavky za teplo v zime a za klimatizáciu v lete tvoria v rodinnom rozpočte výraznú sumu. Aj preto stále viac Slovákov rieši zateplenie fasády spolu so zateplením stropu a zateplením strechy, aby tak zamedzili vysokým účtom za energie. Úspory vďaka zatepleniu budovy môžu dosiahnuť až stoviek eur ročne.

Zatepľovanie budov prebieha v Európe bez prerušenia od začiatku sedemdesiatych rokov. U nás má zateplenie budov veľký potenciál. Napriek tomu, že väčšina majiteľov objektov v Slovenskej republike si význam zateplenia fasády už pomaly uvedomuje, stále zostáva vyše 145 miliónov m2 obvodových stien nezateplených. Len na Slovensku sa zhruba 88% z celkovej spotreby EPS spotrebuje na zateplenie budov. Penový polystyrén sa preto právom radí k dlhodobo najvyhľadávanejším izolačným materiálom, nielen na Slovensku.

10.0. Mar 10.
Prehľad tepelných izolácií, použité materiály a využitie.

Ak sa púšťate do stavby, či do rekonštrukcie svojho domu, jednou z mnohých súčastí tejto práce bude i výber tepelnej izolácie. Aby sme dosiahli čo najkvalitnejšie zateplenie, je dôležité zamerať sa na správny výber i samotnú aplikáciu tepelnej izolácie. Dnes je už na trhu na výber viac možností, než iba klasická sklená vata. Vyberať si môžete medzi rôznymi materiálmi, k dispozícii je i viac stavebno-fyzikálnych riešení.

Vo vonkajšom prostredí sa teploty neustále menia. Či už počas horizontu jedného dňa alebo počas striedania ročných období. Teplotu vo vnútornom prostredí si už reguluje užívateľ a na to, aby sme tieto dve prostredia efektívne oddelili, nám slúži tepelná izolácia. Chceme ňou docieliť požadované vnútorné teploty počas každého dňa i ročného obdobia. A to využitím najnižšej možnej spotreby energie počas letného chladenia i zimného vykurovania.

Čo sa týka použitia a funkcie, no i z hľadiska materiálov a ich štruktúry poznáme viac druhov izolácií. Prvotne rozdeľujeme izolačné materiály na tepelné izolácie a druhý typ, hydroizolácie. Poznáme tiež špeciálne akustické izolácie, či izolácie voči plynom, napríklad radónu. Tento článok venujeme tepelnej izolácii.

10.0. Mar 10.
Akú tepelnú izoláciu zvoliť pre vašu novostavbu?

Ak ste práve na ceste za svojím novým domom, iste zvažujete i taký spôsob jeho zateplenia, aby bola stavba zodpovedajúca nízkoenergetickým štandardom či pasívnemu štandardu. Je vhodné už takto vopred brať do úvahy náklady, ktoré si môžete voľbou vhodnej tepelnej izolácie značne znížiť.

Ktorý materiál zvoliť pri mohutných murovaných budovách, aké pri drevostavbách alebo pri technike tzv. strateného debnenia? Znova treba brať do úvahy i zvolený energetický štandard.

08.0. Mar 08.
Tepelná izolácia. Prehľad, materiály a použitie

Tepelné izolácie sú vo výstavbe jednou zo základných súčastí stavby, ktorých vhodným výberom a správnu aplikácií podstatne ovplyvníme kvalitu celého objektu. Avšak od doby, kedy bola k dispozícii len sklená vata, uplynulo už veľa vody. Dnes musíme vyberať nielen z viacerých materiálov, ale aj z viacerých stavebno fyzikálnych riešenie.

02.0. Mar 02.
Tepelná izolácia podľa tepelnej vodivosti

U tepelnej izolácie je na výber z mnohých typov.

Pri výbere materiálu zohľadnite hlavne jeho fyzikálne vlastnosti. 

Straty tepla nezaizolovanou alebo nedostatočne izolovanou strešnou konštrukciou a cez obvodové steny predstavuje v rodinných domoch v priemere až 30% z celkových tepelných strát a únikov z domu. Pri požiadavke na tepelno izolačnú schopnosť je dôležité sledovat dva parametre, súčiniteľ tepelnej vodivosti λ a tepelný odpor R. Zvýšenie tepelného odporu dosiahneme výberom produktu s nižším súčiniteľom tepelnej vodivosti λ a zvýšením hrúbky tepelnej izolácie.

Čím je tepelný odpor zvolenej hrúbky izolácie vyšší, tým lepšie tepelne izoluje. 

Aké tepelnoizolačné materiály ponúkame?

02.0. Mar 02.
Akú izoláciu na krutú zimu i horúce leto?

TEPELNÁ IZOLÁCIA - AKÚ A PREČO?

Keď izolujete dom alebo byt, automaticky predpokladáte, že ušetríte peniaze za vykurovanie. Tiež samozrejme počítate s návratnosťou vložených investícií. Izolácia celkom iste zaistí príjemnú domácu pohodu, keď vonku mrzne.

Dokáže to ale aj v sparnom lete?

Kvalitná izolácia áno. Musí zaistiť, aby sa teplo dostalo dovnútra len v obmedzenej miere a pokiaľ možno nie okamžite. Problém s nepríjemným prehrievaním riešite predovšetkým v podkroví, teda priamo pod strechou, na ktorú praží slniečko.

  • Z akého dôvodu sa podkrovie prehreje rýchlejšie ako ostatné poschodia domu?
  • Môžete to ovplyvniť výberom izolácie?
  • A aké parametre je teda dobré si pri jej výbere strážiť?

Komfort v zime aj v lete je predsa veľmi dôležitý!